Брз и вкусен рецепт за леб од гриз

Брз и вкусен рецепт за леб од гриз

Гриз леб од тава. Мек од внатре, крцкав од надвор.

Состојки:

  • 2 шолји вода
  • 1 пакување сув квасец
  • 1 лажица шеќер
  • 120 гр гриз
  • 1 лажица масло
  • 480 гр брашно
  • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. Состојките измешајте ги и замесете меко тесто. Оставете да отстои. Потоа поделете на два дела и развлечете го во саканиот облик. Тавата намастете ја со маргарин и посипете со гриз. Лебот печете го од двете страни на умерена температура и со поклоп во тава.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text