Вкусно јадење за доручек или вечера, брза подготовка

Вкусно јадење за доручек или вечера, брза подготовка

Вкусно јадење за доручек или вечера, брза и едноставна подготовка.

Состојки:

 • 1 пакување бел тост леб
 • 100 гр шунка
 • 300 гр кашкавал

Состојки за прелив:

 • 3 јајца
 • 300 гр ситно сирење за пита
 • 30 мл масло
 • 2 дл јогурт
 • 1/2 прашок за печиво
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте ситно сирење, масло, јогурт, прашок за печиво. 
 2. Намастете огноотпорен сад, лебот добро натопете го во прелив, па наредете во садот. Преку наредете шунка и кашкавал, потоа уште еден слој тост леб, па уште еден слој кашкавал и остатокот од преливот. Преку ставете оригано и печете 15 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text