Посен ѓувеч: Вкусно јадење со зеленчук и риба

Посен ѓувеч: Вкусно јадење со зеленчук и риба

Посен ѓувеч: Вкусно јадење со зеленчук и риба.

Состојки:

 • 3 главици кромид
 • 6-7 меснати пиперки
 • 1-2 моркови
 • 2 компири
 • листови магдонос
 • бибер
 • сол
 • зачинска пипер
 • риба по избор
 • 4 лажици ориз
 • 2 домати, излупени

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете исечкан кромид и морков исечкан на кругови. Кога ќе се испржи, додајте сечкана пиперка. Зачинете, па ставете ја запржената смеса во намастена тепсија, додајте ориз, компир сечкан на кругои и домат на коцки. За уште подобар вкус ставете риба преку, претходно извалкајте ја во брашно. Печете на 220 степени околу 60 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text