Брз и вкусен оброк! Пита палачинка со фета

Брз и вкусен оброк! Пита палачинка со фета

Брз и вкусен оброк!

Состојки:

  • 2 јајца
  • сол
  • 150 гр фета сирење
  • 300 мл млеко
  • 200 гр брашно
  • 1/2 лажичка прашок за печиво
  • путер

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца, сирење и млеко. Додајте просеано брашно со прашок за печиво. Соединете.
  2. Намастете тава и со кутлача ставајте од смесата. Печете 5 минути на средна температура, а потоа со помош на чинија свртете и печете 2 минути. Со оваа смеса ќе добиете 2-3 дебели палачинки. Готовите палачинки премачкајте ги со путер.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text