Одлична торта која не се пече – сите ќе ви бараат рецепт

Одлична торта која не се пече – сите ќе ви бараат рецепт

Одлична торта која не се пече.

Состојки:

 • 3 банани
 • 200 гр какао бисквити
 • 1 л млеко
 • 2 кесички пудинг од ванила
 • 8 лажици какао
 • 8 лажици шеќер
 • 3 лажици пченкарен скроб
 • 100 гр путер

Начин на подготовка:

 1. Бананите исечкајте ги на дебели парчиња, па наредете во кружен калап кој сте го обложиле со проѕирна фолија. 
 2. Измешајте какао, пудинг, шеќер, скроб и додајте во млекото, измешајте да се соедини. Гответе додека не згусне со постојано мешање. Потоа во врелиот пудинг додајте путер и разматете. Ставете преку бананите, но оставете малку. 
 3. Потоа иситнете бисквити во пудингот и ставете го останатиот пудинг преку. Израмнете. Ставете во фрижидере на еден час. Ако сакате посипете со кокос.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text