Подгответе неодолив џем од сливи

Подгответе неодолив џем од сливи

Подгответе неодолив џем од сливи, одличен рецепт.

Состојки:

  • сливи
  • шеќер (300 гр по килограм сливи)

Начин на подготовка:

  1. Измијте ги сливите и извадете ги коските. Потоа сомелете ги во блендер и ставете ги да се готват. Кога бојата ќе се промени додајте шеќер. Кога џемот ќе се зготви, малку изладете го и ставете во стерилизирани тегли.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text