Уштипци од пилешко месо

Уштипци од пилешко месо

Уштипци од пилешко месо.

Состојки:

 • 300 гр пилешко бело месо
 • 100-150 гр брашно
 • 2 јајца
 • 150 мл пиво
 • 2-3 лажици мајонез
 • 2-3 лажици павлака
 • 1 лажичка сенф
 • магдонос
 • бибер
 • сол
 • 2-3 чешниња лук
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Месото исечете го на стапчиња, посолете и побиберете. 
 2. Во чинија додајте брашно, јајца и пиво па добро измешајте со жица. Загрејте масло, месото провлечете го низ подготвената смеса од јајца и пржете како уштипци. 
 3. Вадете ги на хартиени салфети да ја впијат маснотијата. 
 4. Во мајонезот додајте лажица павлака и лажичка сенф. Додајте и сечкан лук и сечкан магдонос.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text