Едноставен рецепт за посен мајонез

Едноставен рецепт за посен мајонез

Направете посен мајонез ко не дебелее.

Состојки:

 • 2 лажици маслиново масло
 • 2/3 мала шолја индиски ореви
 • 2/3 мала шолја семки од сончоглед
 • 3/4 лажичка сол
 • 3/4 мала шолја ладна вода
 • оцет или сок од лимон по желба
 • 1 урма
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажица сенф

Начин на подготовка:

 1. Сончогледот и индиските ореви ставете ги во вода преку ноќ, а наутро добро измијте ги и исцедете. 
 2. Во блендер ставете ги останатите состојки и добро измиксајте ги додека не добиете глатка смеса.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text