Пилешко со компири и павлака – брз и вкусен ручек за целото семејство!

Пилешко со компири и павлака – брз и вкусен ручек за целото семејство!

Пилешко со компири и павлака – брз и вкусен ручек за целото семејство!

Состојки:

  • 400 гр пилешко бело месо
  • 600 гр компири
  • сол
  • бибер
  • 1 лажица масло
  • 200 мл павлака за готвење
  • 1 јајце

Начин на подготовка:

  1. Месото исечкајте го на парчиња, посолете и побиберете. Компирите исечкајте ги на коцки и ставете во огноотпорен сад. Посолете и побиберете и додајте лажица масло. Измешајте, па преку наредете месо. Прекријте со фолија и печете 35 минути на 200 степени. 
  2. Измешајте павлака, јајце, сол и бибер. После половина час извадете го компирот и месото и прелијте со павлака. Вратете да се допече уште 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text