Лосос во сос од мед

Лосос во сос од мед

Вкусен рецепт – лосос во одличен сос.

Состојки:

 • 100 гр мед
 • 60 мл соја сос
 • 2 лажици сок од лимон
 • 3 лажици маслинво масло
 • 4 филети лосос
 • сол
 • бибер
 • 3 чешниња лук
 • 1 лимон
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Измешајте мед, соја сос и сок од лимон. На тава загрејте две лажици маслиново масло и наредете лосос со кожата од горе. Печете 5-6 минути, а потоа свртете и додајте ја останатата лажица масло.
 2. Ставете исечкан лук и мешајте,а потоа и мешавина од мед и лимон исечкан на коцки.
 3. Почекајте оссот да се редуцира за третина и повремено премачкувајте ја горната страна на лососот.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text