Посни колачиња со овесни снегулки

Посни колачиња со овесни снегулки

Не се печат, а вкусот е фантастичен!

Состојки:

  • 2 шолји ситни овесни снегулки
  • 1 шолја путер од кикирики
  • 1/2 шолја мед
  • 1/2 шолја брусница
  • 1/2 шолја бадеми
  • 1/2 мала шолја темно чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Иситнете ги бадемите и чоколадото во блендер, додајте снегулки, путер од кикирики и мед. На крај додајте брусница и лесно и кратко матете. 
  2. Обликувајте топчиња и ставете ги во фрижидер на половина час да стегнат.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text