Фантастично вкусна торта готова за десет минути!

Фантастично вкусна торта готова за десет минути!

Фантастично вкусна торта готова за десет минути!

Состојки:

 • 5 чаши кисела павлака Пекабела
 • 2 големи кутии пишкоти
 • 10 лажици шеќер
 • 2 лажици мед
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • малку рум
 • 500 гр овошје (јагоди, малини, киви, вишни)
 • шлаг

Начин на подготовка:

 1. Наредете ги пишкотите во длабок сад (пластична кутија). На нив наредете овошје. 
 2. Со лажица разматете ги павлаката, медот, ванилиниот шеќер и шеќерот, па со овој крем прелијте го овошјето. Во павлаката, ако сакате кремот да биде поцврст, додајте растопено желе. 
 3. Изладете го колачот 2-3 часа во фрижидер, па прекријте го со шлаг. 
 4. Украсете со овошје или рендано чоколадо.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text