Брз и вкусен доручек: Пита со сирење за 20 минути

Брз и вкусен доручек: Пита со сирење за 20 минути

Брз и вкусен доручек…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1 чаша јогурт
 • 200 гр сирење
 • 18 лажици брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 100 мл масло
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Со миксер разматете ги јајцата, додајте јогурт, масло, сирење, лесно разматете со миксер. 
 2. Измешајте брашно измешано со прашок за печиво, посолете и лесно соединете со лажица. 
 3. Намастете плех (средна големина) и посипете со брашно, па ставете ја смесата. Печете во добро загреана рерна на 180 степени околу 25 минути. 
 4. Оставете да се излади. Сечете на коцки и послужете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text