Мини крофни со овошно полнење – се топат во уста

Мини крофни со овошно полнење – се топат во уста

Мини крофни со овошно полнење – се топат во уста…

Состојки:

 • 170 мл млеко
 • 1 коцка квасец
 • 500 гр брашно
 • 2 јајца
 • 2 жолчки
 • 90 гр шеќер
 • 50 гр путер
 • малку сол
 • 1 л масло
 • 300 гр џем

Начин на подготовка:

 1. Загрејте околу 100 мл млеко, издробете го квасецот и додајте 150 гр брашно. Замесете и оставете на топло место околу 30 минути. 
 2. Разматете јајца и жолчки со 40 гр шеќер, па додајте ги во тестото, заедно со останатото млеко и брашно. Додајте путер, малку сол, измешајте и оставете да мирува на топло, околу 45 минути, да нарасне. 
 3. Од тестото направете 25 топчиња и наредете ги на крпа посипeна со брашно. Покријте и оставете ги уште 30 минути. 
 4. Загрејте масло. Испржете ги крофните и оставете ги на салфети да го впијат вишокот масло. Ставете џем во шприц за украсување колачи, прободете ги крофните и ставете џем во внатрешноста.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text