Солена торта од лиснато тесто – брз и лесен рецепт

Солена торта од лиснато тесто – брз и лесен рецепт

Солена торта од лиснато тесто – брз и лесен рецепт.

Состојки:

  • 1 лиснато тесто
  • 12 парчиња шунка
  • 6 листови сирење
  • 6 листови чедар сирење
  • 1 јајце

Начин на подготовка:

  1. Земете еден лист лиснато тесто и поделете го на 4 еднакви делови. Обложете го калапот за леб со хартија за печење и ставете 1 лист тесто. Одозгора ставете 4 листови шунка, 2 листови кашкавал и 2 листови чедар сирење. Потоа повторно тесто, шунка, сирење додека не се потрошат состојките. Последниот слој е тесто. Премачкајте со изматено јајце. Се пече во загреана рерна 40 минути на 180 степени.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text