Посни плескавици со тиквици: Одлична идеја за лесно и брзо јадење

Посни плескавици со тиквици: Одлична идеја за лесно и брзо јадење

Еве како се прават посни плескавици од тиквици…

Состојки:

  • 3 тиквички
  • 4 млади кромидчиња
  • 2-3 чешниња лук
  • малку посно тврдо сирење
  • 1/2 главица кромид
  • 5 лажици гриз
  • 5 лажици брашно

Начин на подготовка:

  1. Тиквичките изрендајте ги, посолете ги и оставете ги настрана околу 10 минути. Исцедете ги, па додајте сечкан млад кромид, лук, посно тврдо сирење, кромид, сето тоа исечкано на коцки. Потоа додадете гриз, брашно и сол и бибер. Соединете сè, а потоа вадете од смесата со лажица и пржете во врело масло.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text