Тиквици полнети со шунка и павлака

Тиквици полнети со шунка и павлака

Необичен рецепт за тиквици…

Состојки:

 • 250 гр тиквички
 • 100 гр шунка
 • 70 гр шери домати
 • 2 чешниња лук
 • 1 млад кромид
 • малку магдонос
 • 3 јајца
 • 50 гр пармезан сирење
 • 50 гр кисела павлака

Начин на подготовка:

 1. Исечете ги тиквичките на дебели кругови, а потоа извадете ја средината. Треба да остане само круг од кора, но малку подебела. Во сад измешајте ја ситно сечканата шунка, па посолете и побиберете. Додадете ситно сечкани домати, мелени чешниња лук, сечкан млад кромид и магдонос, како и јајца, пармезан и павлака. Сè добро соединете.

   

 2. Во тавата во која сте го загреале маслото ставете ги прстените од тиквички, а потоа ставајте по една лажица од смесата внатре во прстените. Пржете од двете страни околу 4 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text