Сочно јадење од бело месо и тиквици: Совршен летен ручек за 30 минути

Сочно јадење од бело месо и тиквици: Совршен летен ручек за 30 минути

Сочно јадење од бело месо и тиквици. Совршен летен ручек за 30 минути.

Состојки:

 • 500 гр пилешко филе
 • 20 мл масло
 • 1 тиквица
 • 150 гр кисела павлака
 • 3 јајца
 • 300 гр тврдо сирење
 • 1 домат

Начин на подготовка:

 1. Месото исечкајте го на коцки, па додајте масло, сол, бибер и слатка пипер. Добро измешајте и покријте со проѕирна фолија, па оставете да се маринира 20 минути.

   

 2. Јајцата се матат со павлаката, па се додаваат ренданите тиквички и се соединува. Во месото ставете ја смесата со јајца и рендано сирење (150 гр.) и сè убаво измешајте. Добиената смеса ставете ја во огноотпорен сад и посипете со преостанатото рендано сирење (150 гр). Наредете ги доматите исечени на кришки и печете ги на 180°C околу 25 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text