Брза и вкусна пита со млад кромид и јогурт

Брза и вкусна пита со млад кромид и јогурт

Брза и вкусна пита со млад кромид и јогурт.

Состојки за кори:

  • 600 гр брашно
  • 1/2 лажица сол
  • 300 мл вода
  • масло

Состојки за фил:

  • 2 јогурта
  • 3 парчиња млад кромид
  • малку сол

Начин на подготовка:

  1. Замесете глатко тесто, подлете на половина, премачкајте со масло и оставете да отстои. Потоа кората развлечете ја, исечкајте на триаголници и преклопете. Па повторно развлечете. Ставете во сад за печење, прелијте со фил, а од горе ставете друга кора. Печете на 180 степени 25-30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text