Едноставен рецепт за леб без брашно

Едноставен рецепт за леб без брашно

Едноставен рецепт за леб без брашно.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 100 мл вода
 • 90 гр ореви
 • 90 гр ленено семе
 • 90 гр семки од сончоглед
 • 90 гр сусам
 • 90 гр семки од тиква
 • малку сол
 • 1/2 лажичка сода бикарбона

Начин на подготовка:

 1. Разматете ги јајцата и додајте сол и сода бикарбона како и вода, а потоа сомелете ги сите семки во фино брашно и замесете леб.
 2. Печете 50 минути на 180 степени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text