Чоколадни коцки

Чоколадни коцки

Фантастичен вкус!

Состојки:

 • 2 јајца
 • 10 лажици шеќер
 • 7 лажици меко брашно
 • 4 лажици гриз
 • 1 прашок за печиво
 • 10 лажици млеко
 • 7 лажици масло
 • 2 лажици какао
 • 1/2 л ладно млеко
 • џем од кајсии
 • 200 гр разматен шлаг

Начин на подготовка:

 1. Сите состојки разматете ги, најдобро прво пенасто јајца и шеќер, па постепено додавајте масло и добро разматете. Додајте какао, брашно во кое сте измешале прашок за печиво, гриз и на крај млеко. Печете на 200 степени.
 2. Печениот колач изладете го и прелијте го со половина литар ладно млеко, потоа премачкајте со џем од кајсии. Изладете го колачот и премачкајте со 200 гр разматен шлаг.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text