Уштипци од сечкани тиквици: Брз и лесен оброк – само измешајте ги состојките и испржете

Уштипци од сечкани тиквици: Брз и лесен оброк – само измешајте ги состојките и испржете

Брз и лесен оброк – само измешајте ги состојките и испржете.

Состојки:

  • 1 голема тиквица
  • 50 гр брашно
  • 50 мл вода
  • сушен лук
  • куркума

Начин на подготовка:

  1. Тиквичките се сечат на коцки, па се додаваат брашното, солта, мелената куркума и сушениот лук. Ставете вода и добро измешајте ги состојките.

     

  2. Ставете масло во тавата и добро загрејте го, а потоа со лажица вадете од добиената смеса и спуштајте во тавата. Пржете од двете страни додека не поруменат. По желба посипете со сечкан магдонос и пиперка.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text