Сладолед од јагоди на стапче: Потребни ви се 4 состојки, а децата ќе го обожаваат

Сладолед од јагоди на стапче: Потребни ви се 4 состојки, а децата ќе го обожаваат

Сладолед од јагоди на стапче ќе ги воодушеви најмалите.

Состојки:

  • 150 гр јагоди
  • 10 гр шеќер во прав
  • 50 мл вода
  • 50 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

  1. Додадете ги јагодите, шеќерот во прав и водата во сад и измешајте сè за да добиете кашеста маса. Мешајте додека сè убаво не се соедини. Ставете ја смесата во калапите за сладолед до половина од калапите. Замрзнете околу 2 часа.

     

  2. За тоа време изматете ја слатката павлака за да добиете густ шлаг. Кога сладоледот ќе замрзне со помош на шприц или лажица, наполнете ги калапите до крај со павлака. Во секој калап забодете по едно стапче, па повторно ставете во замрзнувач 3 часа. После тоа, внимателно извадете го сладоледот од калапот.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text