Куглоф пита од интегрални кори: Здрава, мека и полна со фил

Куглоф пита од интегрални кори: Здрава, мека и полна со фил

Задолжително пробајте го овој рецепт.

Состојки:

 • 500 гр интегрални кори
 • 5 јајца
 • 200 грама ситно сирење
 • 1 чаша кисела павлака
 • 1 прашок за пециво
 • 120 мл масло
 • малку сол
 • 200 грама свеж спанаќ
 • 300 мл кисела вода
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Исечете ги корите на парчиња. Измиксајте ги јајцата, додадете сирење и павлака и продолжете со мешање. Додадете малку сол и масло, прашок за пециво, бланширан свеж спанаќ и кисела вода. Потоа соединете ги парчињата кори со филот и ставете во калап. Посипете со сусам. Се пече на 180 степени 30-35 минути

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text