Џем со крупни парчиња овошје – брза и едноставна подготовка

Џем со крупни парчиња овошје – брза и едноставна подготовка

Вкусен домашен џем од јаболка и крушки кој едноставно се прави.

Состојки:

  • 1,5 кг јаболка
  • 1,5 кг круши
  • сок од 1 лимон
  • 200 гр шеќер

Начин на подготовка:

  1. Јаболката и крушите исечкајте ги на четвртинки, а потоа исечете ја средината каде што се семките. Наредете го овошјето на плех и убаво распоредете го. Прелијте со сок од лимон и посипете со шеќер. Се пече на 200°C околу 30 минути, па се вади и се промешува, па се враќа да се пече уште 30-40 минути. Топлото овошје ставете го во стерилизирани тегли. Овошјето може да го изблендирате и да го ставите во тегла, ако сакате.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text