Одличен рецепт за брускети со мелено месо

Одличен рецепт за брускети со мелено месо

Одличен рецепт за брускети со мелено месо.

Состојки:

 • 10 парчиња леб
 • 300 гр мелено месо
 • 1 јајце
 • 30 мл млеко
 • 130 гр тврдо сирење
 • 1 главица кромид
 • 20 гр путер
 • прстофат сода бикарбона
 • мелена црвена пипер
 • мајчина душица

Начин на подготовка:

 1. Во меленото месо додајте јајце, млеко, кромид и рендано сирење. Посолете, побиберете, па зачинете со слатка пипер, темјан, ким и сода бикарбона. Добро измешајте. Лебот премачкајте го со масло, па ставете ја смесата со мелено месо.
 2. Редете во плех и посипете со рендано сирење. Печете во загреана рерна на 190 степени околу 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text