Подобра од ајвар и пинџур: Ловачка салата – зимница број 1

Подобра од ајвар и пинџур: Ловачка салата – зимница број 1

Подобра од ајвар и пинџур: Ловачка салата – зимница број 1!

Состојки:

 • 2 кг. сок од домати
 • 500 гр. кромид
 • 500 гр. моркови
 • 100 мл. вински оцет
 • 300 мл. масло
 • 2 лажици шеќер
 • 4 лажици сол
 • 1,5 кг. пиперки
 • 300 гр. лути пиперчиња
 • 2 кг. печен модар патлиџан и 1,5 кг. црвен домат печен на 200C/25мин.
 • 3 главици лук
 • 1 веза магдонос
 • бибер и ловоров лист

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text