Леден бел колач од 3 состојки: Едноставна подготовка, фантастичен вкус

Леден бел колач од 3 состојки: Едноставна подготовка, фантастичен вкус

Леден бел колач кој ќе го обожавате!

Состојки:

  • 800 мл кондензирано млеко
  • 180 мл сок од лимон
  • 250 гр бисквити

Начин на подготовка:

  1. Изматете го кондензираното млеко со сок од лимон и потоа прекријте го калапот со проѕирна фолија. Филот ставете го во шприц за колачиња, ставајте по дното од калапот, па наредете ги бисквитите. Повторно ред фил, па бисквит и така додека не го потрошите целиот материјал. Последниот ред нека биде фил. Покријте со проѕирна фолија и ставете во фрижидер 3-4 часа. Посипете со мелени бисквити и исечете на коцки.

Уживајте!

https://youtu.be/lzZv-CT9gSw

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text