Полнети печени пиперки: Во филот од јајца и сирење додајте го ова – ќе бидат уште повкусни

Полнети печени пиперки: Во филот од јајца и сирење додајте го ова – ќе бидат уште повкусни

Пиперки полнети со сирење и праз.

Состојки:

 • 5-7 црвени пиперки
 • 350 гр сирење
 • 1 струк праз
 • 1 јајце
 • сол, бибер
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Измијте ги пиперките, исечете го горниот дел и исчистете ја внатрешноста. Посолете и побиберете.

   

 2. Измешајте свежо сирење, јајце и ситно сечканиот праз. Додадете сол и бибер по вкус. Наполнете ги пиперките и премачкајте ги со масло.

   

 3. Печете 40-45 минути на 200°C.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text