Јогурт колач со боровници: Пенаст и нежен, а се прави без брашно, масло и шеќер

Јогурт колач со боровници: Пенаст и нежен, а се прави без брашно, масло и шеќер

Јогурт колач со боровници кој освежува во секунда!

Состојки:

  • 400 гр јогурт
  • 4 јајца
  • 40 гр пченкарен скроб
  • 70 гр боровинки + 20 парчиња

Начин на подготовка:

  1. Се матат јогуртот со јајцата, па се додава просеаниот скроб. Добро измешајте и ставете ги боровинките. Ставете во калап обложен со хартија за печење.

     

  2. Врз колачот наредете дополнителни боровинки и печете на 170°C околу 50-55 минути. Потоа се покрива со проѕирна фолија и се става во фрижидер 2 часа.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text