Плескавици од тиквици: Во смесата додајте ја оваа состојка за уште побогат вкус

Плескавици од тиквици: Во смесата додајте ја оваа состојка за уште побогат вкус

Едноставен рецеп за тиквици кој сигурно ќе ви се допадне.

Состојки:

  • 250 гр наут (конзервиран)
  • 1 тиквичка
  • свеж магдонос
  • 1 кромид
  • 2-3 лажици спелтино брашно
  • 1 јајце
  • малку сол
  • масло за пржење

Начин на подготовка:

  1. Изрендајте ги тиквичките, посолете ги и исцедете го вишокот вода. Додадете сечкан магдонос и кромид, брашно и јајце. Сè убаво измешајте и на крај додадете го наутот што сте го испасирале. Направете компактна смеса, со лажица вадете плескавици и пржете во тава од двете страни.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text