Не фрлајте кора од лубеница: Направете домашно слатко од само 3 состојки

Не фрлајте кора од лубеница: Направете домашно слатко од само 3 состојки

Направете домашно слатко од лубеница.

Состојки:

  • 600 гр кора од лубеница
  • 200 гр шеќер
  • сок од 1 лимета + кора

Начин на подготовка:

  1. Земете ја кората и извадете го зелениот дел. Остатокот исечкајте го на ситни коцки и ставете го во поголемо тенџере. Посипете со шеќер, додадете сок и кора од лимета и гответе на тивок оган 45 минути. После тоа, ставете во чисти тегли и оставете да се излади.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text