Кикирики топчиња од 5 состојки: Готови за 10 минути!

Кикирики топчиња од 5 состојки: Готови за 10 минути!

Кикирики топчиња без печење.

Состојки:

  • 250 гр пржени кикиритки
  • 12 Орео колачиња
  • 70 гр кокос
  • 170 гр кондензирано млеко
  • 8 гр ванилин шеќер

Начин на подготовка:

  1. Половина од кикириките сомелете ги малку подолго во блендер, за да добиете паста. Остатокот од кикириките и бисквитите Орео грубо сомелете ги. Сите суви состојки измешајте ги во сад, убаво измешајте ги, па додадете го кондензираното млеко. Мешајте додека не добиете компактна смеса од која потоа со раце ќе формирате топчиња со големина на орев. По желба валкајте ги топчињата во кокос, наредете ги во плех и нема потреба да чекате да се стврднат, можете веднаш да ги послужите.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text