Брза чоколадна торта – се спрема за миг!

Брза чоколадна торта – се спрема за миг!

Брза чоколадна торта – се спрема за миг!

Состојки:

  • 30 гр какао во прав
  • 90 гр брашно
  • малку сол
  • 1/2 лажичка прашок за печиво
  • 20 гр шеќер
  • 6 лажички кокосово или билно масло
  • 80 мл млеко по избор (оризово, кравјо, бадемово)
  • 1/2 лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги сувите состојки. Потоа додајте ги и течните и добро измешајте. Смесата ставете ја во помал калап за торта и печете околу 14 минути во рерна загреана на 170 степени. Декорирајте со чоколадна глазура по желба.

Уживајте!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text