Проја од просеано брашно и кефир со сирење

Проја од просеано брашно и кефир со сирење

Вкусен доручек или вечера.

Состојки:

  • 150 гр просеано брашно
  • 1 лажичка прашок за печиво
  • малку сол
  • 120 гр кефир или јогурт
  • 30 мл масло
  • 100 гр сирење

Начин на подготовка:

  1. Измешајте брашно, сол и прашок за печиво. Додајте кефир или јогурт и масло и добро со лажица соединете. Додајте во тестото издробено сирење и повторно измешајте. Во намастен мал плех или обложен со хартија ставете го тестото и израмнете. 
  2. Печете 25-30 минути во рерна загреана на 200 степени додека не порумени.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text