Лиснато печиво со сирење

Лиснато печиво со сирење

Вкусно печиво, подобро отколку во пекара.

Состојки за тесто:

 • 20 гр квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 500 гр брашно + брашно за обликување
 • сол
 • 150 мл вода
 • 150 мл млеко
 • 50 мл масло + масло за премачкување, околу 100 мл

Состојки за полнење:

 • 150 гр младо сирење
 • сол

Состојки за премачкување:

 • јајце
 • сол

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text