Мини штрудли – вкусен десерт

Мини штрудли – вкусен десерт

Неодолив и вкусен десерт…

Состојки:

  • 500 гр брашно
  • 1 ванилин шеќер
  • 200 гр свинска маст
  • 1 павлака
  • 1/2 рендана кора од лимон
  • 1/2 прашок за печиво
  • џем по вкус

Начин на подготовка:

  1. Разматете маст, павлака, ванилин шеќер и кора од лимон. Додајте брашно и прашок за печиво па замесете тесто. Развлечете на широки ленти, премачкајте со џем, свиткајте и исечкајте облици. 
  2. Печете 10-12 минути на 200 степени. Посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text