Макарони со пилешко и спанаќ

Макарони со пилешко и спанаќ

Ручек кој често ќе го правите.

Состојки:

 • 500 гр спанаќ
 • 200 гр макарони
 • сол
 • билни зачини
 • бибер
 • вода
 • 200 мл млеко
 • 20 гр путер
 • 1 лажица брашно
 • 1 чешне лук
 • 500 гр бело месо
 • масло
 • пармезан или кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Исчистете, измијте спанаќ, па згответе го во солена вода. Потоа исечкајте го, а во тава растопете путер на ниска температура. Додајте лажица брашно и постепено додавајте млеко. 
 2. Наместо бешамел сос можете да ставите 200 мл неутрална павлака. Зачинете со сув зачин и бибер. 
 3. Кога сосот ќе згусне додајте спанаќ и сечкан лук. Кратко пропржете на средна температура. 
 4. Згответе макарони во солена вода.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text