Лисната пита со сирење – сочна и вкусна

Лисната пита со сирење – сочна и вкусна

Лисната пита со сирење – сочна и вкусна.

Состојки за кори:

 • 800-850 гр брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1 лажица сол
 • 200 мл вода
 • 200 мл млако млеко

Состојки за фил:

 • 150 гр сирење
 • 1 жолчка

Состојки за прелив:

 • 125 гр растопен путер
 • 60 мл масло

Начин на подготовка:

 1. Замесете тесто и оставете да отстои. Исечете на два дела. Развлечете тенко кори, намачкајте со фил и прелив, поклопете со друга кора. Свиткајте во ролат, па во круг, малку со раце притиснете па потоа и со сукало. 
 2. Премачкајте со остатокот од путерот и со една жолчка и печете на 180 степени 30-35 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text