Ослич со кромид – вкусен ручек

Ослич со кромид – вкусен ручек

Вкусен ручек за само 30 минути!

Состојки:

 • 800 гр ослич
 • 5 парчиња кродмид
 • 3 чешниња лук
 • 100 мл масло
 • 50 мл вода
 • сол
 • црн бибер
 • парчиња лимон или лимета

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ја добро рибата, посолете и премачкајте со масло. Пресечете по должина на парчиња од околу 10 см. Во сад за печење со средна големина ставете кромид исечкан на големи парчиња. 
 2. Додајте и чешниња лук, па преку наредете ослич. Добро намастете и налијте вода. 
 3. Загрејте ја рерната на 200 степени и печете 30 минути. Во текот на печењето рибата свртете ја и од другата страна за рамномерно да се испече.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text