Одличен колач кој често ќе го правите: Кремаст овошен колач со два фила

Одличен колач кој често ќе го правите: Кремаст овошен колач со два фила

Одличен колач кој често ќе го правите…

Состојки за бисквит:

 • 100 гр путер на собна температура
 • 50 гр шеќер во прав
 • 3 јајца
 • 150 гр брашно
 • 1/2 прашок за печиво

Состојки за темен дел:

 • 1 лажица какао
 • 1 лажица кисела павлака
 • 300 гр вишни од замрзнувач

Состојки за фил:

 • 1/2 л полномасно млеко
 • 2 пудинга од ванила
 • 1 ванилин шеќер по желба
 • 100 гр шеќер
 • 50 гр путер
 • 50 мл слатка павлака

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text