Кремаст колач со фил од ванила и вишни

Кремаст колач со фил од ванила и вишни

База од пишкоти и комбинација од кремаст фил од ванила и освежувачки фил од вишни е добитна комбинација!

Состојки:

 • 2 пакувања пишкоти (210 гр)
 • 200 мл млеко за потопување на пишкотите
 • 1 ванилин шеќер

Состојки за фил:

 • 650 мл млеко
 • 5-6 лажици шеќер
 • 2 пудинга со вкус на ванила
 • 125 гр путер или маргарин

Останати состојки:

 • 300 гр вишни
 • 4-5 лажици шеќер
 • 2 полни лажици густин
 • 200 мл течност
 • 250 мл слатка павлака

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Кувајмо лако“:

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text