Компир со кашкавал

Компир со кашкавал

Вкусно јадење кое ќе го обожавате.

Состојки:

 • 600 гр компир
 • кашкавал
 • 200 мл јогурт
 • 100 мл млеко
 • бибер
 • сол
 • 4 чешниња лук
 • 3 јајца
 • 1 јајце за прелив
 • 30 мл масло

Начин на подготовка:

 1. Компирот згответе го во лушпа. Јајцата сварете ги, а во чинија скршете едно јајце, додајте јогурт и млеко, малку рендан кашкавал и масло. Се изедначете. Тепсијата намастете ја со масло, отстранете ги лушпите од компирите, па исечкајте ги на кругови и наредете половина од вкупната количина. 
 2. Посолете и побиберете. Преку наредете кругови исечкани јајца, наредете кашкавал и завршете повторно со кругови компири. Прелијте со подготвениот прелив и на крај малку рендан кашкавал. Печете на 210 степени 50 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text