Совршен колач од јагоди

Совршен колач од јагоди

Одличен рецепт за лесен и вкусен десерт.

Состојки:

 • 100 гр омекнат путер
 • 250 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 170 гр брашно
 • 1 лажица прашок за печиво
 • 120 гр кисела павлака
 • прстофат сол
 • 400 гр исчистени и исечкани јагоди

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 175 степени, па намастете со путер калап за торта со размери 24 см. 
 2. Разматете путер со 200 гр шеќер. Додајте едно по едно јајце, мешајќи, а потоа додајте и екстракт од ванила. 
 3. Во посебен сад измешајте брашно, прашок за печиво и сол. 
 4. Во смесата со јајца и путер додајте наизменично кисела павлака и брашно и добро измешајте. Додајте јагоди па ставете ја смесата во калап за торта. 
 5. Посипете на врвот со останатите 50 гр шеќер. Печете 35-40 минути. Изладете и исечкајте на парчиња.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text