Полнета пита со 3 состојки: Неодолива комбинација – направете лиснато тесто на поинаков начин

Полнета пита со 3 состојки: Неодолива комбинација – направете лиснато тесто на поинаков начин

Неодолива комбинација – направете лиснато тесто на поинаков начин.

Состојки:

 • 250 гр лиснато тесто
 • 300 гр туна
 • 4 варени јајца
 • 150 гр доматно пире
 • 1 жолчка од јајце

Начин на подготовка:

 1. Тестото исечете го на правоаголници, па наредете го во плех обложен со хартија за печење. Се премачкајте со жолчка и печете во рерна на 200 степени 15 минути.

   

 2. Додека се пече, подгответе го филот, измешајте ја туната со варени јајца и пасирајте.

   

 3. Испеченото тесто исечете го по должина, па наполнете го со филот што сте го подготвиле.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text