Пиле со печурки и домати

Пиле со печурки и домати

Вкусен ручек!

Состојки:

 • 1 пиле
 • 1 главица кромид
 • 1 целер
 • 300 гр печурки
 • 200 гр домати
 • 2 дл бело вино
 • 2 лажици брашно
 • малку путер

Начин на подготовка:

 1. Кромидот, морковот и целерот исечкајте ги и пропржете ги во голема тава. Додајте пилешко кое сте го исекле на парчиња. Потоа додајте исечкани печурки.
 2. Парчињата путер измешајте ги со брашно и добро соединете, па додајте во пилешкото. Прелијте со вино, а кога тоа ќе испари, додајте домати исечкани на парчиња.
 3. Поклопете и на слаб оган динстајте околу еден час, повремено мешајќи.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text