Фантастичен колач Јапонски ветар

Фантастичен колач Јапонски ветар

Јапонски ветар – eдноставна верзија.

Состојки:

 • 7 белки
 • 230 гр шеќер
 • 1 лажица сок од лимон

Состојки за крем:

 • 700 мл млеко
 • 150 гр шеќер
 • малку ванила
 • 4 лажици брашно
 • 4 лажици густин
 • 200 гр омекнат путер
 • 150 гр ситно сечкани ореви
 • 100 гр растопено изладено чоколадо

Состојки за украсување:

 • 1 кесичка шлаг пена
 • 200 мл млеко

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Ариева кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text