Нежна торта која ќе ја обожавате – со бисквити и кремаст фил

Нежна торта која ќе ја обожавате – со бисквити и кремаст фил

Нежна торта која ќе ја обожавате…

Состојки:

 • 90 гр обични бисквити
 • 45 гр растопен путер
 • 200 гр ситно сирење
 • 55 гр шеќер
 • 14 мл сок од лимон
 • 6 гр желатин
 • 20 мл вода
 • 200 мл слатка павлака
 • 1 лажица шеќер во прав
 • 50 мл млеко

Начин на подготовка:

 1. Бисквитите сомелете ги па додајте растопен путер, измешајте и ставете на дно на калап за чизкејк. Ставете во фрижидер на 10 минути. 
 2. Разматете слатка павлака. Во сирењето додајте шеќер, па измешајте. Додајте сок од лимон па повторно измешајте. Во добиената смеса додајте разматена павлака, па матете со миксер. Ставете и млеко и желатин растворен во вода па повторно матете. Ставете фил преку претходната кора и оставете во фрижидер на 4 часа.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Гурман“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text