Еве како да подготвите сочна летна пита

Еве како да подготвите сочна летна пита

Еве како да подготвите сочна летна пита со тиквици…

Состојки за кори:

 • 20 гр свеж квасец
 • 250 мл млака вода
 • 1 лажичка шеќер
 • 2 јајца
 • 2 лажици маслиново масло
 • малку сол
 • 550-600 гр брашно

Состојки за фил:

 • 1 јајце
 • 120 гр сирење
 • 3 рендани тиквици
 • 100 гр растопен путер

Начин на подготовка:

 1. Замесете тесто за кори. Потоа развлечете. Премачкајте со растопен путер, полнете со фил и префрлете во сад за печење. Прелијте со 150 мл павлака за готвење. Печете на 180 степени 25 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text