Летен неодолив десерт кој ќе ве освои!

Летен неодолив десерт кој ќе ве освои!

Летен неодолив десерт кој ќе ве освои!

Состојки за бисквит:

 • 3 јајца
 • 3 лажици брашно
 • 3 лажици шеќер
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1 лажица масло
 • 2 лажици јогурт

Состојки за желе од јагоди:

 • 500 гр јагоди
 • 50 гр шеќер
 • 10 гр ванилин шеќер
 • 20 гр желатин
 • 50 мл вода

Состојки за бел фил:

 • 500 мл слатка павлака
 • 100 гр бело чоколадо
 • 10 гр желатин
 • 10 гр ванилин шеќер

Состојки за глазура:

 • 100 гр чоколадо
 • 60 мл слатка павлака
 • 1 лажица масло

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text